Investujte Na Vackově

Investujte Na Vackově

Český rezidenční trh, stejně jako ten světový, zasáhla v minulých letech ekonomická krize, která jej uvrhla do turbulencí. Od propadů v letech 2008 a 2009 uběhlo pět let a nyní se situace obrací k lepšímu. Důvěra v rezidenční trh roste a zhruba od počátku roku 2014 se začíná objevovat trend růstu cen bytů ve velkých městech. Podle Českého statistického úřadu by v roce 2014 měl meziročně stoupnout počet prodaných nemovitostí dokonce o více než dvacet procent.

Situace je specifická o to více, že banky stále nabízí velmi nízké úrokové sazby pro nákup nemovitosti, a to až 2,5 %. V kombinaci s rostoucí chutí utrácet, kterou ekonomové pro následující roky predikují, tak vzniká v moderní historii českého developerského trhu ojedinělá situace, která výrazně zvyšuje atraktivitu kvalitního bydlení jako investice – alespoň u projektů, které splňují konkrétní požadavky.

Hlavním faktorem, který výhodnost investice určuje, je samozřejmě cena. Z ní vyplývá index ROI – návratnost investice. V roce 2013 byl index ROI dle studie společnosti Delloite pro nákup bytu v Praze v případě následného pronájmu zhruba 27,3 let. V následujících letech by se však mohla situace zlepšovat a u některých nemovitostí by mohl koeficient výše investice k hodnotě jednoho pronájmu dosáhnout zhruba 300:1 – tedy ROI 25 let.

Z toho vyplývá, že pro investici se tak hodí buď výjimečné projekty, kde cena za metr podlahové plochy přestává být relevantní anebo projekty, které budou s to uchovat si po celou dobu svého pronájmu svůj investiční potenciál v podobě neklesajícího nájemního koeficientu.

A jak je to Na Vakcově? Cena za metr plochy byla u rezidence NA VACKOVĚ stanovena právě s ohledem na její investiční potenciál. Příklad:

dispozice

nákupní cena

výbava

výše nájmu

2-kk

2,4 milionu Kč

150 tisíc Kč

9,5 tisíce Kč

 

 

 

 

celkem cena

nájemní koeficient

doba splacení

 

2,55 milionu

1:270

270 měsíců = 22,5 let

 

Kromě čistě ekonomických, objektivních parametrů (zejména cenu plochy vůči stáří bytu a ceně obvyklé za daný typ nemovitosti) hraje největší roli lokalita jako taková. Její kvalita je určena některým z tzv. indexů kvality, který se často stává proměnou pro odhad nájemní a prodejní ceny nemovitosti. Index zahrnuje její urbanistickou koncepci, rozvojový potenciál, charakter okolní zástavby a občanskou vybavenost. V Praze bohužel neexistuje jednotící metrika, podle které by bylo možné lokalitu posuzovat, je tedy třeba udělat si na základě studia lokality vlastní závěr o jejím potenciálu – i s ohledem na dostupnost lokality z městského centra, její celkovou atmosféru a propojení s původními vazbami staré zástavby.

A jak je to Na Vackově? Velmi dobrá dopravní dostupnost centra města MHD i IAD, skvělá dostupnost letiště a městského okruhu s vazbou na dálnice do celé republiky a Evropy. Lokalita má vysoký rozvojový potenciál, ovšem s jasnou garancí svého rozvoje.

U nových projektů je také nutné posuzovat také architekturu, koncepci bydlení a předpokládanou rychlost stárnutí nemovitosti. Pouze kvalitně navržený projekt s nadčasovými prvky může zaručit, že jeho cena nebude do budoucna devalvovat, ale naopak poroste. Při návratnosti investice kolem 27 let je toto jeden ze zásadních, ovšem často podceňovaných faktorů. U bytů masové výstavby se špatnou koncepcí a nízkonákladovým provedením, které podléhají v první řadě vysokému opotřebení a v řadě druhé je trápí nízká „projektová životnost“ nelze očekávat investiční potenciál.

A jak je to Na Vackově? Projekt je navržen podle nejvyšších architektonických standardů, které zajišťují vysokou kvalitu bydlení. Samozřejmostí je lidské měřítko jednotlivých budov, dostatek světla v bytě a vybavení bytu balkony, lodžiemi, terasami nebo zahrádkami. Standardy výbavy jsou voleny s ohledem na vysokou odolnost a životnost.

Ten, kdo zainvestuje Na Vackově, má tedy jistotu, že jeho byt se v budoucnu s největší pravděpodobností zhodnotí. A to i kvůli tomu, že díky kombinaci všech zmíněných faktorů u bytů Na Vackově pravděpodobně výrazně klesne index návratnosti investice v případě budoucího prodeje anebo pronájmu.

Zpět

Kam dále?

www.intelioBOX.com

Všechny uveřejněné vizualizace jsou pouze ilustrativní a mohou se v průběhu času změnit.